Písmo na webe a v grafickom návrhu - prečo sú rôzne?
Mnohí začínajúci webdizajnéri chcú dosiahnuť rovnaký výzor písma na všetkých počítačoch a vo všetkých prehliadačoch. Skôr ako siahneme po rôznych technikách na zabezpečenie tohto cieľa, zoznámme sa s dôvodom, prečo písmo v počítači nevyzerá stále rovnako.
V nasledujúcich troch bodoch vám vysvetlíme hlavné príčiny rozdielneho zobrazovania písma. Dozviete sa, prečo je niekde text úzky a niekde hrubý, niekde ostrý a niekde hladký a prečo sa vami vybraný typ písma nezobrazuje na inom počítači.
Hlavné príčiny rozdielneho zobrazovania písma
A / Rozdielne vyhladzovanie písma na počítači (anti-aliasing)
Vyhladzovanie písma (takzvaný anti-aliasing) je z blízkej vzdialenosti ľahko viditeľné a naše oko ho pri rozsiahlejších textoch rozpozná aj z bežnej vzdialenosti.
Pozrite si, ako vyzerá vyhladzovanie bežného textu v niektorých prehliadačoch webových stránok na tom istom počítači:
B / Rozdielne Typy písma (fontov)
Existuje veľa typov písma (fontov). Pri použití písma na webstránkach musíme rátať s tým, že nie každé písmo je v každom počítači nainštalované. Ak použijeme typ písma, ktorý sa na iných počítačoch nenachádza, toto písmo na webe zobrazené nebude. Namiesto neho bude použitý taký typ písma, ktorým disponuje daný počítač.
Majte na pamäti, že používanie rôznych netypických druhov písma je vhodné napríklad pri tlačovinách, ako sú plagáty, letáky, bilbordy, vizitky, katalógy, časopisy a iné... Pri webe však treba byť opatrný.
C / Rozdielny operačný systém v počítačoch
Každý operačný systém (windows XP, Vista, 7, Mac) zobrazuje písmo podľa svojich nastavení a obsahuje základný balík typov písma. Preto sa môže ostrosť, hrúbka, veľkosť a typ písma na jednotlivých operačných systémoch líšiť.
Operačný systém Windows používaj tzv. ClearType funkciu, ktorá je zodpovedná za vyhladzovanie písma. Na jednotlivých operačných systémoch (Windows XP, Vista, 7) je táto funkcia nastavená rozdielne. Preto môže byť ostrosť textu na rôznych počítačoch odlišná.
Netreba zabúdať, že rôzne operačné systémy môžu mať nastavenú aj rôznu základnú veľkosť písma. Taktiež napríklad slabozrakí používatelia si môžu základnú veľkosť písma zväčšiť, ak im nevyhovuje prednastavená veľkosť. Toto zväčšenia sa môže aplikovať len na prehliadač webstránok, alebo na celý počítač globálne. Zachovanie rovnakej veľkosti písma na rôznych počítačoch je teda nepravdepodobné.
Záver
Zobrazovanie písma v rôznych počítačoch a rôznych prehliadwčoch nie je vždy rovnaké. Za rôznym zobrazovaním sú príčiny, ktoré nedokážeme ovplyvniť – odohrávajú sa totiž v počítači návštevníka stránky.
V tomto článku ste sa dozvedeli, prečo vyzerá písmo inak v grafickom návrhu a inak vo webovom prehliadači, a prečo treba venovať zvýšenú pozornosť výberu vhodného písma.
Na stiahnutie
Informácie z tohto blogu si môžete stiahnuť aj v prehľadnej infografike:
|