AlejTech/Blog/Analýza webstránky www.Relaxos.sk
Prejsť na navigáciu

Analýza webstránky www.Relaxos.sk

Analýza webstránky www.Relaxos.sk

Dnes mi mejlom prišla zaujímavá ponuka na analýzu webstránky www.Relaxos.sk. Relaxos, ostrov môjho relaxu, je portál pre liečebné, wellness a víkendové pobyty a touto cestou sa múdro snaží o vytvorenie liniek na svoj web a rozširovanie povedomia o svojej existencii.

relaxos 

Už dávno som mala v pláne napísať blog o analýze nejakej konkrétnej stránky, jej nedostatkov a výhod. Nenarazila som ale zatiaľ na vhodnú webstránku. Keďže Relaxos.sk si verejnú recenziu priamo vypýtal, ulahčil mi prácu. Fakt, že portál mieni vybrané recenzie aj honorovať, je čistý bonus k možnosti takýto portál bez výčitiek analyzovať. ;]

Aj na pohľad krásna stránka môže skrývať webdizajnérske chyby a prešľapy. Vedieť ich odhaliť na cudzích stránkach pomôže webdizajnérovi vyvarovať sa chýb pri tvorbe vlastných webov.

Predmet stránky

Hneď spočiatku sa musím priznať, že od čias detských, kedy dovolenky zabezpečovali rodičia, som nikdy na žiadnej organizovanej dovolenke nebola, a ani na žiadnom cielenom wellness pobyte. Som vyznávač aktívnej dovolenky, najčastejšie v lesoch a na lúkach našej skvelej krajiny a prípadne susedných krásnych krajín. :)

Pri nedávnej dovolenke na Roháčoch sme sa však po vyčerpávajúcej hrebeňovej túre ocitli na druhý deň v kúpeloch v Oraviciach a poviem vám, na naše ubolené nohy bola teplá bublinkujúca voda to najlepšie.

Tak sa nám to páčilo, že sme na druhý deň prišli znovu, tentokrát v čase západu slnka, a blbnutie po tme v nasvietenom bazéne s vlnami je zážitok, na ktorý asi nikdy nezabudnem. ;]]

Odvtedy zvažujem rôzne wellness pobyty, najmä na zimu a už po pár sekundách na Relaxos.sk mi v hlave vyskakovali metrové nápisy „Sem môžeme ísť! Alebo sem! Aj sem!“

Potom som sa spamätala, a spomenula som si, prečo som na stránku prišla.;]] Pozrime sa teda na portál Relaxos.sk:

relaxos

Obr. 1 – screenshot webu Relaxos.sk

Analýza Relaxos.sk

Analýze webstránky sa dá chytiť z rôznych koncov a sústrediť na rôzne aspekty.

Ja na ľubovoľnej webstránke skoro vždy hodnotím:

  1. Validitu
  2. Prístupnosť
  3. Použiteľnosť
  4. Grafiku

Poradie jednotlivých časti môjho rozboru jasne hovorí, čomu na weboch prikladám najväčšiu dôležitosť. ;]

1. Validita

Stránka relaxos.sk nie je valídna, validátor naráža na vyše 850 chýb. :) Chyby sú zväčša o tom istom – nesprávne použitie Javascriptu (bez určenia type, štedré použitie znaku & tam, kde nemá čo hľadať a podobne) a nesprávne použitie HTML (poprehadzované zatváracie tagy, teda zlý nesting a dvojnásobné a nesprávne zatváranie niektorých elementov ako <option value="219" />Teplice nad Bečvou</option>) .

Chyby zväčša spadajú do vymenovaných kategórií, takže po ich hromadnom odstránení by sa mal problém s validitou pomerne jednoducho vyriešiť.

2. Prístupnosť

Prístupnosť pre čo najširšie spektrum užívateľov je výhodou pre každú webstránku. Existuje veľa pravidiel, ktoré stránka musí spĺňať, aby bolo možné ju považovať za prístupnú (accessible). Spomeniem len niektoré, ktoré si všimnem na prvý pohľad.

Rôzne prehliadače — Portál má z hľadiska prístupnosti dobré aj zlé stránky. Napriek tomu, že nie je valídny, sa zobrazuje správne v rôznych prehliadačoch (odskúšaný Firefox, IE7, IE6), dokonca aj na Pocket PC.

Jazyk — Čo oceňujem, je kvalitné definovanie jazyka stránky, a to nielen v elemente html ale aj v meta tagoch. Automatické čítačky teda ľahko rozoznajú jazyk stránky.

Obrázky — Obrázky na stránke nemajú síce vyplnené atribúty alt, ale keďže všetky obrázky, na ktoré som narazila, sú len ilustračné obrázky v pozadí, vôbec to nevadí a neovplyvňuje to prístupnosť.

Na stránke sú hojne použité niektoré zaujímavé a tajuplné zastarané praktiky, ako je odsadzovanie blokov pomocou takzvaných „prázdnych“ obrázkov, t.j. obrázkov (v tomto prípade blank.gif o veľkosti 5 x 5 pixelov), na ktorých nič nie je a slúžia len na manuálne odsúvanie priľahlých objektov. Žeby nedostatočná zručnosť v štýlovaní pomocou CSSiek? 

Formuláre — Portál je zameraný na vyberanie a porovnávanie pobytov, obsahuje teda viaceré formuláre s rôznymi položkami na výber. Formuláre majú jeden zásadný problém – popisky, ktoré zdanlivo súvisia s jednotlivými okienkami formulára s formulárom v skutočnosti v kóde nesúvisia. Nie sú tu teda použité menovky (labels), ktoré sú vždy v kóde spojené s políčkom formulára, ku ktorému patria.

Layout formulára je síce definovaný cez tabuľky, a teda ani pri vypnutom CSS sa formulár nerozpadne, to ale nepomôže pre správne fungovanie formulára. :)

relaxos

Obr. 2 – Formuláre nemajú zadefinované menovky (label)

Kontrast farieb — farba písma a podkladu na webstránke musí byť dostatočne kontrastná, aby sa text dal ľahko identifikovať a prečítať. Väčšina textu na stránke spĺňa štandardy pre kontrast, nespĺňa ich v podstate len použitá bledomodrá farba liniek na rôznych podkladoch, a to najmä na šedom a žltom podklade:

relaxos

Obr. 3 – kontrast bledomodrých liniek na rôznych pozadiach je nedostatočný

Stmavenie modrej farby by pomohlo najmä užívateľom s vysokým jasom monitora a užívateľom na notebookoch.

Font — Na stránke je široké rozpätie rôznych veľkostí fontu. Niektoré veľkosti fontu sú zbytočne príliš malé. Spolu s nedostatočným kontrastom to môže pre užívateľov predstavovať problém. Zväčšenie textu v prehliadači síce pomôže, ale potom už veľké texty budú príliš veľké.

relaxos

Obr. 4 – značné spektrum veľkostí fontov neumožňuje dobré klientské nastavenie veľkosti

Už pri dvojitom priblížení textu (zoom) v menu vypadne posledná položka Kontakt a layout stránky sa na viacerých miestach pokazí. Pritom najmenšie písma na stránke sa ešte len stali čitateľnými.

Pri trojitom priblížení vypadne nenávratne z menu položka Akciové ponuky. Skrátka sa na ňu už nedá dostať, rovnako ani na Kontakt.

Javascript — pri vypnutom javascripte užívateľ stratí úplne vyhľadávací formulár vľavo a niektoré kľúčové časti stránky sa stanú nepoužiteľnými (napríklad odkazy na rezerváciu a kalkuláciu cien).

3. Použitelnosť

URL — Jednotnej identite stránky nepomáhajú mnohonásobné tvary URL, na ktoré som narazila. Stránka funguje v tvare www.relaxos.sk, ale je presmerovaná na kupele.relaxos.sk.

Pri kliknutí v menu na Apartmány/chaty/penzióny je návštevník presmerovaný bez upozornenia na ubytovanie.relaxos.sk. Stránka síce vyzerá rovnako (okrem zmeneného faviconu), pri kliknutí na logo Relaxos v záhlaví však už nie som presmerovaná na Úvodnú stránku, ako by som očakávala, ale zostávam na doméne ubytovanie.relaxos.sk.  Môj spôsob ovládania stránky nie je v tomto prípade podporený – chvíľu sa neviem vrátiť spať na Home.

V anglickej verzii má stránka URL spa.relaxos.com.  E-mail som dostala z adresy končiacej relaxos.net. Použitie domén trpí teda jemnou nekonzistentnosťou, a treba aj zvážiť, aký vplyv to má na SEO.

Jazykové verzie — Zaujalo ma prepínanie jazykových verzií. V slovenskej verzii svieti vpravo hore 6 jazykových verzií:

relaxos

Po prepnutí do angličtiny svieti vpravo hore len 5 jazykových verzií, a to úplne iných:

relaxos

Obr. 5 a 6 – Pri prepnutí do anglickej verzie zmizne prepínač späť na slovenskú verziu

Záhadné je najmä to, že ak sa slovák prepne do anglickej verzie, už nemá na stránke nijakú možnosť vrátiť sa späť na slovenskú verziu. ;]

Formuláre — Vo formulároch pre vyhľadávanie ma ruší netradičné odsadzovacie znamienko – tilda ~. Nelahodí oku, a čo sa týka zmyslu, použiť na odsadenie textu tildu je ako použiť mäkčeň, alebo inú diakritiku.

relaxos

Obr. 7 – použitie tildy v okienkach formulárov je prinajmenšom zvláštne

Autor tohto nápadu asi nezvážil, že nie všetci budú mať tildu zobrazenú rovnako vysoko a rovnakým fontom a preto nebude vždy vyzerať dobre. 

S formulárom pre vyhľadávanie pobytov som trochu bojovala – vždy som očakávala, že v kolónke Lokalita nájdem Slovensko na prvom mieste (keďže som bola v slovenskej jazykovej verzii). Nie je to však žiadna tragédia, lokality sú usporiadané abecedne, takže som sa v mihu oka zorientovala.

Kontaktné údaje — Po kliknutí na odkaz Kontakt vpravo hore sa otvorí popup okno s kontaktnými údajmi a kontatným formulárom. V IE6 sa objavia aj dve ďalšie popup okná s chybovými hláškami. :)

Použitie popupu sa mi zdá neopodstatnené, nič nebráni tomu, aby sa kontakty a formulár zobrazili priamo na hlavnej stránke.

Menu — jednou zo zásad pre rýchlu orientáciu na akejkoľvek web stránke je kvalitne navrhnuté menu. Skladba informácií musí byť taká, aby bol návštevník stránky vedený presne tam, kam ho autor stránky chce zaviesť, a to hladko, bez váhania. Na portáli relaxos.sk som našla všetko tam, kde som to očakávala (až na spomenutý Kontakt vo vyskakovacom okne). Hlavné menu je usporiadané prehľadne, má ale jednu vadu – vybraná položka menu nie je nijako odlíšená od ostatných (napríklad farbou podkladu). Pri zbežnom pohľade teda neviem, na ktorej položke menu sa práve nachádzam.

Napríklad pri prechode myšou nad položkou menu (hover) sa text podčiarkne. Keby pri vybratej položke zostala daná položka aspoň podčiarknutá, už tento drobný efekt by ju uspokojivo odlíšil od ostatných textov v menu.

Ďalšie možnosti výberu — Po výbere vo vyhľadávacom formulári získa človek zoznam všetkých ponúk podľa zadaných kritérií. Objaví sa akési submenu vpravo:

relaxos

Obr. 8 – pravé menu je nevýrazné

Na stránke je toto menu pomerne nezreteľné, kontrast modrej na žltej je veľmi nízky a aj použitie tohto menu môže byť spočiatku mätúce. Pritom ale skrýva kvalitný obsah. :)

Porovnávanie cien — V spomínanom menu vpravo ma veľmi zaujalo Porovnávanie cien v hoteloch. Táto funkcia sa mi zdá veľmi užitočná a zaslúžila by si viac zviditeľniť, napríklad dobre viditeľným odkazom/bannerom na titulke.

Pred každým Silvestrom poletujú internetom otázky na prenájom chaty pre skupinky a často zostanú nezodpovedané. Perfektné porovnanie silvestrovských chát v zadanom regióne podľa ceny a popularity je dokonalá pomôcka. Osobne ma táto možnosť veľmi potešila a prekvapila a chvíľu som sa porovnávaním drahých hotelov zabávala.

Interaktívna mapa — Ak si chce niekto vybrať pobyt podľa lokality, môže využiť výbornú implementáciu google máp. Na mapách sa dajú hotely, pobyty a miesta vyhľadávať podľa skvelých kritérií ako tiché okolie, zaujímavá architektúra, flexibilné priestory, blízkosť vodnej plochy a ďalšie.

Po kliknutí na konkétnu ikonku v mape sa zobrazia podrobnosti o vybranej lokalite, plus odkaz na plánovač trasy autom. Formuláre si pamätajú posledné zvolené možnosti, teda pri plánovaní viacerých trás zostáva štart vašej cesty po prvom zadaní predvyplnený (čo oceňujem). ;]

4. Grafika

Grafika je principálne v poriadku, ale nevyvoláva vo mne WOW pocit a ani pocit relaxu.

Slečna v záhlaví síce krásne medituje v bielom oblečení na pozadí modrej oblohyy, ale hneď druhá slečna v záhlaví sa ma snaží presvedčiť, že nie je nič krajšie ako sedieť s headsetom a rozprávať sa so zákazníkom – čomu samozrejme neverím. :) Neprirodzené fotografie telefonistiek by som vo všeobecnosti na weboch zakázala. :)

Grafika podľa mňa zásadne trpí použitím bledých farieb. Je to opatrná grafika, akoby autori nechceli uraziť oko návštevníka vulgárnym použitím jasných sýtych farieb.

Sýte farby vidno len v hlavných banneroch, kde sú podmienené použitím ilustračných fotografií. Ostatné farby, najmä podkladové, su extrémne bledé, až tak, že pri niektorých monitoroch a  vonkajších svetelných podmienkach ich nie je vôbec vidieť (skúšala som):

relaxos

Obr. 9 – nevýrazné podkladové farby a farby písma na celej stránke

Intenzívne sýte živé farby, ktoré evokujú v návštevníkoch webov prírodu, relax a zároveň energiu a zdravie, tu chýbajú. Nie nadarmo mávajú dovolenkové destinácie a cestovné kancelárie na webstránkach tmavomodrú farbu hlbokej letnej oblohy alebo jasnú modrú zimnej oblohy, trávovú zelenú a jasnú žltú a oranžovú slnečných lúčov.

Stránka bude pôsobiť úplne inak čo i len po jednoduchom vytiahnutí farieb vo Photoshope:

relaxos

Obr. 10 – Naľavo skutočné farby stránky, napravo zvýraznené farby pomocou znásobenia farieb (Photoshop Blend mode Multiply)

Grafike by tiež mohlo pomôcť k väčšej výraznosti a individualite použitie tématických ikon.

Záver

Analýza takéhoto rozsiahleho portálu by mohla pokračovať skoro do nekonečna. ;] Prešla som tie najočividnejšie časti stránky, a pre mňa najdôležitejšie aspekty prípustnosti a použiteľnosti.

Tento blog bol už dosť dlhý, preto ho radšej zhrniem. ;]

Portál Relaxos.sk ma potešil svojim obsahom. Najmä funkciami, ktoré považujem za veľmi užitočné, ako je komplexné porovnávanie jednotlivých hotelov, miest a pobytov a interaktívna mapa pre vyhľadávanie.

Už menej ma potešil portál svojim technickým spracovaním, a to najmä nevalídnosťou, zlým kontrastom modrých liniek a nekontrastnou farebnosťou celkovo, správaním prepínania jazykových verzií, neodlíšenou vybranou položkou menu a nepoužitými menovkami k formulárom.

Ako webová stránka pre bežných používateľov je Relaxos.sk uspokojivý, informácie má usporiadané prehľadne a obsahu je tu neúrekom.

Pre používateľov s nejakým obmedzením je využitie portálu pravdepodobne náročnejšie. To je ironické najmä z dôvodu, že portál ponúka služby v oblasti liečebných a kúpeľných pobytov, kde môžno očakávať určitú klientelu telesne znevýhodnených občanov (s poruchami zraku alebo pohybového aparátu), ktorí by lepšiu prístupnosť a použiteľnosť isto uvítali.

 
Poznámka: 1.10.2009 – opravená nepresná formulácia vety; jemne poprehadzovaný obsah.

Tento článok zahŕňa témy:
analýza, recenzia, rozbor, prístupnosť, použiteľnosť, grafika, portál, wellness, pobyt, mapa, validita, formulár, kontrast

Komentáre (20)

pridať komentár


V komentároch môžete používať BB kód .

Komentár č. 1autor: Ludo, relaxos.sk28.9.2009, 17:34

ďakujem za veeelmi hodnotnú recenziu.

Pristupnost urcite zlepsime a aj dalsie (opravnene) vycitky si vezmeme k srdcu ;-).

Mimochodom, aky znak by ste vo formulari pouzili namiesto tej tildy?

Ako na Vas posobi pouzitie zelenej pri nevybratej polozky vo formulari? Vahali sme nad tymto nie celkom standartnym riesenim, tak by ma zaujimalo ako to zaposobilo na Vas.

Komentár č. 2autor: Justína28.9.2009, 18:22

dobry den,
nemate za co. :)

Vzdy ma potesi, ked si po analyze webstranky jej autori vezmu nieco pre seba prinosne.;]

Vo formulari by som namiesto tildy pouzila klasicke pomlcky -, alebo elegantnejsie dlhe spojovniky (en dash –).
Ona sa ta tilda napriklad v exploreri zobrazi viacmenej v strede riadka, takze tam to vyzera v podstate v poriadku. Firefox mi to ale zobrazuje hore (co je dobre, kedze je to defakto diakritika) a uz to vyzera cikcak. :)

Background policok formularu sa mi paci, resp. upresnim - paci sa mi princip vyraznejsej farby ako podklad policok formularu, ale nepaci sa mi prave tato farba. ;]
Pouzitie vyraznej farby, ktora sa inde na webe nevyskytuje, je dobre, lebo pritahuje pohlad k vyhladavaciemu formularu.
Ale samotna ta zelena mi nesedi.
To je ale tiez podmienene mojou nechutou k bledym farbam, pripominaju mi nemocnice. ;]

Komentár č. 3autor: shaggy (web)30.9.2009, 18:15

Toto nezávislé hodnotenie sa objavilo v dobe, keď na niekoľkých ďalších weboch pribudli PR články o Relaxos.sk. Náhoda?

Ale aj keby to bola náhoda, máte tam nepresnosti. Napríklad:
"Validita — Základom pre prístupnosť je validita stránky.".
To dúfam nemyslíte vážne. S prístupnosťou to nesúvisí a za validitou sa naháňajú maximálne tak deti, začiatočníci a amatéri. Do ktorej patríte vy?

Komentár č. 4autor: Justína30.9.2009, 18:30

Prajem dobry den. :)

Relaxos oslovil otvorene viacerych bloggerov, tak ako spominam v uvode clanku (1. veta, 2. veta, 5. veta a 6. veta clanku), s umyslom honorovat recenzie, ktore uznaju za vhodne.
Osobne neocakvam, ze nasa viacmenej negativna analyza ich pristupnosti, pouzitelnosti a grafiky je to, co si relaxos.sk pod "recenziou" predstavoval.;]]

Doplnim, ze o validitu sa snazia aj perfekcionisti.
Do ziadnej zo spominanych kategorii vdakabohu nepatrim.;]

Komentár č. 5autor: shaggy (web)30.9.2009, 18:56

Aj ja robím valídne stránky, ale nespomínam to všade ako moju zručnosť. Je to len prirodzený dôsledok toho, že celkom dobre ovládam tvorbu stránok.
Je to ako keby som sa uchádzal o zamestnanie a do motivačného listu by som napísal: "okrem pracovitého zamestnanca získate aj človeka, ktorý sa pravidelne sprchuje a chodí do práce čistý".
Obaja dobre vieme, že sú ľudia, ktorí majú problém s hygienou, to však neznamená, že budem tento "návyk" (ktorý je v rozvinutej spoločnosti samozrejmosťou) prezentovať ako svoje plus.

Komentár č. 6autor: Justína30.9.2009, 19:04

;]
Kupodivu tvorba validnych stranok nie je na slovensku standardom.

Avsak, nie som si vedoma toho, ze by kdekolvek na tomto blogu bola uvedena zrucnost jeho tvorcov vytvarat validne stranky. Taktiez tu nevidim ani vyhlasenie o validite tejto stranky.
Takze coze? ;]]

Komentár č. 7autor: shaggy (web)15.12.2011, 17:11

Validitou sa priamo nechválite, ale spomínate ju všade kde sa dá (vo vašich profiloch na stránke O blogu, v článkoch). Skúste si zvalidovať tento web: http://kesolim.sweb.cz/validator_je_prima/ alebo tento priamy vstup do validátora (dávam skrátený odkaz, pretože pôvodný bol veľmi dlhý): http://chod.sk/ad9k2 a mohol by som pokračovať donekonečna. Mohol by som vytvoriť stránku, v ktorej by boli všetky elementy, slová, obrázky absolútne pozicované. jednotlivé vety by boli zostavené absolútny pozicovaním. Obrázky by boli vložené ako pozadie a nebol by tam žiadny text. Stránka by bola valídna, ale bola by aj prístupná? (je to rečnícka otázka, ja odpoveď poznám)

Komentár č. 8autor: xiller1.10.2009, 22:00

Kto si mysli ze validita je pre male deti je daleko naomyle. Hlavnym dovodom preco sa robi validita je aby sranka bola citatelna pre roboty vyhladavacov a to je myslim si ze dost dolezity fakor. Stranka ktoru nik nenajde ani nemusite robit ..samozrejme vacsina robotov je na to prisposobena ale su aj take ktore nevalidne stranky uplne obchadzaju!

Komentár č. 9autor: Justína2.10.2009, 7:59

shaggy:
Ako ja pisem vo svojom konkretnom profile v O blogu, som perfekcionista.
Do priam chorobnej urovne. Nemozem vyrobit nevalidnu stranku - a) neviem to (leda ak preklepom); b) nemohla by som v noci spavat a musela by som to ist opravit. Nespominam to vo svojom 7 riadkovom profile ako feature. Len to spominam, ako fakt.

V clankoch spominam validitu RAZ, a to v tomto clanku, pokial viem, a to uz som svoju formulaciu po zvazeni aj zmenila. Evidentne totiz nebola pochopena tak, ako som ju myslela. ;] Vetou "Zakladom pre pristupnost je validita", som, kupodivu, nemyslela, ze "Validlita je tym najdolezitejsim pre pristupnost", ale "Validita je dobrym odpichovym bodom pre pristupnost." Iny vyznam slova zaklad. Co uz.

Kedze som sa nevyjadrila jasne, prepisala som to, a potvrdila som, ze validita nie je nutna pre pristupnost.
Tak o com sa este rozpravame? ;]

Co pise kolega vo svojich blogoch, to sem prosim netahajme, my sme uplne nezavisle osoby. ;]

Btw, ak bolo cielom poukazat na to, ze ten nalinkovany web je validny, tak nie je.

xiller: validlita je nesmierne dolezita (najma pre mna, kazdy mame nejaku dusevnu poruchu.;]]), ale nie tak nesmierne pre to, o com sa so shaggym rozpravame - pristupnost. ;]

Komentár č. 10autor: shaggy (web)16.12.2011, 10:12

Justína - a čo na tom nalinkovanom webe nie je valídne? Ale aby sa nepovedalo, zmenil som jedno kódovanie v texte:
http://shaggy.sk/other/validator-je-prima.html
a dokument je valídny:
http://validator.w3.org/check?verbose=1&uri=http%3A%2F%2Fshaggy.sk%2Fother%2Fvalidator-je-prima.html
Je to dôkaz, že validita absolútne nesúvisí s prístupnosťou, preto je zavádzajúce ju vôbec spomínať. Nie je to základ prístupnosti.

xiller - tomu čo si napísal aj veríš? Asi hej, inak by si to nepísal. Ale máš nejaký dôkaz, ktorý by potvrdil tvoje tvrdenie? Nemáš, tak ako validita nesúvisí s prístupnosťou, nesúvisí ani s vyhľadávačmi. Myslel som si, že v roku 2009 už nikto týmto rozprávkam neverí.
Ale pokojne ma môžeš presvedčiť o opaku - vymenuj tých robotov, ktorí nevalídne stránky obchádzajú.dovanie v texte:

Komentár č. 11autor: Justína (web)2.10.2009, 23:46

Predpokladam, ze nevalidna bude spodna nesuvisiaca reklama.

Uspokoji ta, ak validitu v analyze webu relaxos.sk vyberiem zpod nadpisu Pristupnost? ;]]]]]
Prestanes sa uz potom v tom vrtat? ;]

Analyza relaxos.sk nie je "analyza pristupnosti", je to analyza webu. Preto ma zmysel vo vseobecnosti validitu spominat.

Chapem, ze sa snazis presadit svoj point, ale keby to vsetci robili takym tonom ako ty, ludia by na seba na internete len pokrikovali a zosmiesnovali sa.
Oh, hej, oni to vlastne aj robia.

Vzdelavanie, clovece, nemas byt nahodou expert na optimalizaciu? ;]]]
Tak radsej xillerovi vysvetli, preco validitu vyhladavace ignoruju, namiesto infantilnych poznamok o rozpravkach.
Tvoj input nema pre xillera informacnu hodnotu. To je cielom?

Komentár č. 12autor: shaggy (web)3.10.2009, 10:29

Môj príspevok nemal byť pre xillera prínosný. On niečo tvrdí, preto predpokladám, že má nejaké dôkazy, ktorými môže svoje tvrdenia podložiť. Je mi jedno, ako by to vyzeralo, keby sa ostatní vyjadrovali ako ja. Predpokladal som, že som na odbornom blogu (resp. odbornejšom ako nejaká diskusia pre začiatočníkov), preto aj komentáre píšem tak.
To, že si zmenila článok ma neuspokojilo. Pôvodné tvrdenie bolo, že základom prístupnosti je validita. Vravíte si odborníci na prístupnosť a pritom stačí, aby prišiel niekto, kto vám vaše tvrdenia vyvráti a nemáte ani len jeden argument, ktorým by ste si svoje tvrdenie obhájili (radšej zmeníte to čo ste napísali). Zaujímavý prístup.

Komentár č. 13autor: Justína3.10.2009, 20:02

Na to, kto s kym diskutuje na internete tak nejak logicky nemam dosah.
Nemam nijaku garanciu, ze napriklad ty, shaggy, si odbornik na cokolvek. ;]
O xillerovi viem len jeho nick.

Moze sem pisat aj ekonom alebo automechanik.
Tento blog je tvoreny pre rady a vzdelavanie.
Ty si "poradil", ze validita pre pristupnost nie je dolezita.
Ja som to zvazila, vzala na vedomie a zmenila som sporne znenie blogu, aby vyhovovalo faktu, ze validita nie je pre pristupnost dolezita.
Mozem to napisat aj uplne explicitne - uznala som, ze som sa zmylila a nevhodne zaradila validitu ako dolezitu pre pristupnost.

Povedz mi, co ti este moze vadit?
To ze som sa bezhlavo nedrzala svojho evidentne nie uplne spravneho nazoru?
To ty CHCES, aby som trvala na svojej povodnej mienke, aj ked je podla teba chybna? To chces?

Stale tvrdim, ze validita je dolezita, len nie pre pristupnost.
Vadi ti, ze si ma vzdelal, a pomohol mi uvedomit si, ze som v pripade validity nemala pravdu?
To nie je nejake zvratene?

Mimochodom, ja som JEDNA osoba, slovo "odbornici" si pouzil nemiestne. Ci v priebehu par viet si tykame a v dalsich vetach vykame ("zmenite, co ste napisali" - zase len, zmenila som tu nieco len JA, ja osobne).
Okrem toho nikde tu netvrdim, ze som "odbornik" na pristupnost.

Mimochodom, nejaky dalsi prvok spominany v pristupnosti tohto webu - kontrast, formulare, javascript, obrazky, jazyk - ti nevadi? Len ta jedna veta? ;]
Ze by sme zdiskutovali zaradom kazdy bod? ;]]]]

Komentár č. 14autor: shaggy (web)6.10.2009, 19:05

Keď už hovoríme o tej odbornosti... či sú informácie určené pre začiatočníkov, alebo pokročilých, myslel som si, že všetci čo píšu tento blog (preto občas to množné číslo, nevykám, ale hovorím o všetkých autoroch) sú odborníci v oblasti, o ktorej píšu.
Ale ak vo viacerých článkoch spomínate validitu stránok ako jeden z dôležitých bodov prístupnosti, tak je otázne, či ste v tejto oblasti odborníkmi. Ak by ste sa aspoň trochu venovali prístupnosti, vedeli by ste, ako to v skutočnosti je. A nielen v článkoch. Ako som už spomínal, "strašili" ste aj jednu štátnu/verejnú inštitúciu tým, že porušuje zákon a jedným z argumentom bola práve nevalidita stránok (chápem, že je to biznis, ale aj tak...).

Aby som to uzavrel - aj ja robím valídne stránky. Nie pre validitu ako takú, ale preto, že html je primitívny jazyk a správne napísať pár riadkov skutočne nie je problém. Ale vzťah valídna vs. nevalídna stránka nie je to isté, ako dobrá vs. zlá stránka. Ak niekto urobí dobrú stránku, je mi jedno, či má v kóde pár chýb.

Komentár č. 15autor: Justína6.10.2009, 21:04

Reagujem po bodoch:
- niektore vase stranky su nevalidne, predpokladam, ze to vzniklo az po tom, ako ste ich vytvorili? Ked teda explicitne tvrdite, ze robite validne stranky.
- validitu spominame v dvoch clankoch, nie vo viacerych
- pristupnosti sa venujeme, a ak chcete vediet ako konkretne, nie je problem si to zistit, alebo vam to mozem zaslat e-mailom. ;]] Ak ste v roku 2009 spolupracovali na hodnoteni pristupnosti MF, neviem o com sa rozpravame. Staci si pozriet vysledky. ;]]]]
- slovo "strasit" je znacne prehnane, my sme "informovali". Informovali sme, ze existuje vynos, informovali sme, ze stranka je nevalidna. Co bola vsetko pravda.
Celkom ma zaujima, o akej stranke hovorite?

Btw, k spravnosti HTML kodu a vplyvu na indexovanie vyhladavacmi a dlzku nacitavania stranky vam odporucam precitat si piaty nadpis v tomto clanku z 1. januara 2008. ;]
Snad sa odvtedy vela nezmenilo.

- Aby som to uzavrela, uzatvaram to.

Komentár č. 16autor: shaggy (web)7.10.2009, 18:26

1. ktoré? Všetky weby, ktoré odovzdávam sú valídne, čo sa s nimi deje potom - na to nemám vplyv (resp. je mi to jedno, robím len to, čo mám). Ale hej, na blogu som zabudol znak & zapísať ako entitu - drobnosť, ktorá sa mi stáva a nemá žiadny vplyv na zobrazenie stránky.
2. dva != viac? :-)
3. A? Tieto články mi toho povedia viac, ako nejaký rebríček. Práve na ich základe som si urobil názor.
4. nie, strašili ste. Niektoré argumenty sa vôbec nezakladali na pravde a iné sa týkali len nepovinných bodov. Ak informujete, že stránka je nevalídna a že za to môžu dostať pokutu - je to strašenie (pretože, to nie je pravda). Stránku menovať nebudem.

V tom článku sú bludy. Odvtedy sa možno až tak veľa vecí nezmenilo, lenže už v čase písania toho článku bolo veľa vecí inak.

Komentár č. 17autor: Justína7.10.2009, 19:01

To ma tesi, ze prave v spominanom clanku su bludy. ;]

Rebricky pristupnosti, na ktorych ste spolupracovali, teda odporucate v buducnosti nebrat do uvahy ako relevantne. Berieme na vedomie.

Debata je kazdopadne uzavreta.

Komentár č. 18autor: shaggy (web)8.10.2009, 0:35

Rebríčky prístupnosti ani zďaleka nie sú relevantné, ukážem to na príklade:
Web SOI - firma, ktorá to robila nemá pravdepodobne o praktickej prístupnosti veľké vedomosti. Väčšiu prioritu pre nich má valídny kód, ale skutočne dôležité veci ich nezaujímajú. Keby som ten web hodnotil ja, skončil by medzi lepšími, ale určite nie medzi prvými.
Prečo?
Napríklad preto, že logo (podobne ako na tomto webe) nemá definovaný alternatívny text a pritom ide o veľmi dôležitú netextovú informáciu. A potom sú tu drobnosti ako nedostatočný rozdiel farieb pri niektorých textoch atď.
Hodnotenie prístupnosti je napriek všetkým prijatým pravidlám do značnej miery subjektívna vec a na tomto príklade je vidieť, že takéto rebríčky nemajú moc veľkú informačnú hodnotu.

Inak, nechápem, prečo ťa teší, že v spomenutom článku sú bludy. Aj keď s tými názormi nesúhlasím, každý máme právo mať odlišný pohľad na vec a určite sa neteším z toho, že sa niekto pravdepodobne mýli.

Komentár č. 19autor: Justina8.10.2009, 8:38

Uzavreta.
Dvakrat?

Komentár č. 20autor: Michal (web)5.5.2011, 13:14

Je dobré si pozrieť anylýzu nejakej webstránky z pohľadu niekoho iného. A sú tam zaujímavé postrehy.

Poraďte sa s nami o službách, ktoré potrebujete. My vám pripravíme konkrétnu cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

Vďaka, že nám udržujete web v takej kvalite, v akej je. Myslím, že je to asi najlepší web, aký nadácia kedy mala!

Anna Jacková
Nadácia Milana Šimečku