Prejsť na navigáciu
Máte vybrané články autora: Juraj Zrušiť výber?

články autora: Juraj Zrušiť výber?

Responzívny a adaptívny dizajn - štandardy pri tvorbe nových webov

V nasledujúcom blogu vám predstavujeme základné princípy responzívneho a adaptívneho dizajnu, ktoré sa pri tvorbe nových webových stránok stávajú štandardom.

Vyrobte si štýlovú infografiku vo Photoshope

Naučte sa vytvoriť jednoduchú a efektívnu infografiku vo photoshope a držte sa pritom aktuálnych trendov pri tvorbe štýlovej a modernej vektorovej grafiky.

Dodajte obrázkom efekt starej fotografie

Čo je na starých fotkách zaujímavé? Prečo sa v niektorých dizajnoch tieto fotky stále používajú? A prečo sa dokonca aj umelo vytvárajú? Odpoveď je ľahká. Sú jednoducho pekné a nikdy nestarnúce. V nasledujúcom návode ponúkam jednu z možností, ako tento pekný efekt dosiahnuť. Návod je určený pre stredne a viac pokročilých používateľov.

Teória farieb vo webdizajne

V tomto článku sa bližšie pozrieme na význam farieb vo webdizajne a rozoberieme, ako vybrať príjemnú farebnú schému pre novú webstránku. Článok poskytuje viacero praktických a stručných rád a je určený najmä pre ľudí s menšími skúsenosťami z oblasti grafického dizajnu a ľudí, ktorí sa práve začali učiť základné princípy dizajnu.

Vytvorte si abstraktné pozadie vo photoshope

Radi by ste si nastavili príjemnú tapetu na vašom počítači? V nasledujúcom návode si ukážeme, ako si jednu môžete vytvoriť úplne sami. Stačí vám na to Photoshop, pár jednoduchých krokov a nové pozadie je na svete.

Prilepte si pätu na spodok stránky

V tomto návode vysvetlíme, ako pripevniť pätu na spodok stránky pri krátkych textoch. Pomocou tohto triku zabezpečíme, aby bola pri krátkych textoch päta vždy na spodku okna prehliadača a pri dlhých textoch automaticky posunutá až za obsah stránky. Tento spôsob je vhodný najmä pre stránky s obmedzeným množstvom obsahu na niektorých podstránkach. Veľkou výhodou tohto kódu je fakt, že funguje identicky vo všetkých hlavných prehliadačoch.

Nebojte sa prázdneho priestoru pri webdizajne

Prázdny priestor alebo známejší pod anglickým výrazom „whitespace“ alebo „negative space“ predstavuje priestor medzi jednotlivými prvkami dizajnu. Jeho využitie je rozhodujúce pri tvorbe správneho dizajnu. Mnoho začínajúcich dizajnérov si myslí, že hlavnou úlohou tvorby webstránok je zaplnenie stránky od okraja po okraj. To však nie je pravda. Ponechanie prázdneho miesta je rovnako dôležité, ba dokonca niekedy aj dôležitejšie ako samotný obsah.

Minimalistický dizajn a jeho použitie na webe

Hlavnú myšlienku minimalistických webov môžeme vyjadriť frázou „menej je viac“. Slúžia na vyjadrenie posolstva, ktoré nie je rušené zbytočnými prvkami. Na prvý pohľad sa môže zdať vytvorenie takéhoto webu jednoduché, no pre mnohých webdizajnérov je táto úloha zastrašujúca a ťažko zvládnuteľná. Nie je totiž vôbec jednoduché naučiť sa rozpoznať, aké prvky sú práve tie najnutnejšie a ako pomocou minimálneho počtu elementov vytvoriť jedinečnú a zmyselnú webstránku.

Pravidlá pre pomenovávanie súborov - ako si zjednodušiť život

Niektoré bežné návyky človeku značne uľahčia život. Často sa dobré a praktické návyky v mnohých oblastiach ukážu ako neoceniteľné, aj keď ide len o drobnosti.

Množstvo času na počítači strávi človek prácou so súbormi. Zefektívnenie správy súborov a adresárov je preto jednoznačná výhoda. Prvým krokom k príjemnej a jednoduchej práci je vhodné pomenovávanie súborov.

Nezabúdajte na titulok okna v prehliadači (window title)

Názov stránky (html element title) je považovaný za jeden z najdôležitejších prvkov pre kvalitné SEO. Titulok okna môžete nájsť vrchole v okne prehliadača po načítaní stránky. 

Titulok okna je veľmi dôležitý pre vyhľadávače, napríklad Google. Je jeden z atribútov, ktoré Google vyhodnocuje, a na základe ktorého určuje poradie stránky vo výsledkoch vyhľadávania.

Nemažte svoje články a novinky, ešte sa vám zídu

Neodhadzujte staré novinky do koša. Nie je na to žiaden dôvod - v konečnom dôsledku môžete svojej webstránke len uškodiť. 

Novinky sú svojou dátovou veľkosťou zanedbateľné a nespomaľujú chod počítača ani stránky. Naopak viac obsahu na vašej stránke umožňuje vyhľadávačom ako je napríklad Google ľahšie nájdenie vašej stránky. Treba tiež myslieť na to, že vašich návštevnikov môžu zaujímať aj staršie články.

Zhrňme si niekoľko bodov, prečo si vaše novinky treba ponechať. :)

Prečo sa nemajú novinky premiestňovať do archívu

Správcovia obsahu webstránok, na ktorých sa publikujú novinky, prepadnú niekedy zlozvyku presúvať„neaktuálne“ novinky do Archívu – samostatnej podstránky webu.

Tento postup je však pre webstránku a jej čitateľov veľmi nevýhodný. Presunutím článku do archívu totiž zmeníme jeho pôvodnú adresu a návštevníci webstránky sa k článku ťažšie dostanú. Pozrime si na jednoduché vysvetlenie, čo sa udeje pri premiestňovaní článkov do archívu.

Písmo na webe a v grafickom návrhu - prečo sú rôzne?

Mnohí začínajúci webdizajnéri chcú dosiahnuť rovnaký výzor písma na všetkých počítačoch a vo všetkých prehliadačoch. Skôr ako siahneme po rôznych technikách na zabezpečenie tohto cieľa, zoznámme sa s dôvodom, prečo písmo v počítači nevyzerá stále rovnako.

V nasledujúcich bodoch vám vysvetlíme hlavné príčiny rozdielneho zobrazovania písma. Dozviete sa, prečo je niekde text úzky a niekde hrubý, niekde ostrý a niekde hladký a prečo sa vami vybraný typ písma nezobrazuje na inom počítači.

Poraďte sa s nami o službách, ktoré potrebujete. My vám pripravíme konkrétnu cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

Chtěl bych vám poděkovat za vzornou spolupráci. S vytvořenými stránkami jsem osobně velmi spokojen a zejména jsem potěšen vaši rychlostí

Miroslav Červený
CIO .A.S.A. Česká republika