AlejTech/Blog/Farby a farebné schémy pre webstránku
Prejsť na navigáciu

Farby a farebné schémy pre webstránku

Farby a farebné schémy pre webstránku

Voľba vhodnej farebnej schémy býva jednou z najťažších fáz navrhovania dizajnu webstránky. Ladiace, dobre zvolené farby sú základom pre dosiahnutie žiadaného efektu.

Budú pre váš projekt lepšie jemné pastelové, tmavé, žiarivé, kontrastné, sýte alebo odtiene šedej? A ak už sa rozhodnete pre typ farieb, ako sa rozhodnúť pre konkrétne odtiene? Budú sa k sebe vôbec hodiť?

Jednou z metód voľby hodiacich sa farieb je použitie prirodzených schém, teda výber farieb z prirodzene jestvujúcich kombinácií.

Teória farieb vo veľmi krátkej skratke

V blogoch o výbere farieb a teórii farieb sa často môžeme dočítať o rôznych výborných nástrojoch na vyberanie vhodných farieb z takzvaného farebného kruhu (color wheel na wikipédii).

Kruh slúži ako dobrá pomôcka pri pochopení závislosti medzi jednotlivými odtieňmi a sýtosťou farieb (po anglicky Hue a Saturation). Vďaka rozloženiu farieb na kruhu je možné ľahko nájsť napríklad farby komplementárne a analogické. Pre praktické využitie pre webdizajnéra vytvorili šikovní kóderi viacero nástrojov, ktoré vytvoria farebnú schému za vás, po nastavení základných parametrov. Napríklad Color Scheme Designer 3 alebo 4096 Color Wheel.

Prirodzené schémy farieb

V tomto blogu však zvolíme iný prístup, úplne neteoretický, teda čisto praktický. Farby vyberieme z existujúcich prírodných (respektíve prirodzených) kombinácií.

Kde vezmeme prirodzené farby? Jednoducho, na fotografiách.

Farby, ktoré spolu ladia, vídame v bežnom živote neustále – farby kvetov a rastlín, farby mesta, farby ľudí, farby oblohy, farby oblečenia, farby bežných predmetov alebo farby zvierat. Často sa vyskytujú v oku lahodiacich kombináciách, ktoré sa nám hneď zapáčia.

Fotografie, ktorých je plný internet, tieto farebné schémy pre nás zachytávajú a dávajú nám ich k dispozícii v obrovských množstvách. Stačí ich z fotografií dostať a použiť.

Nástroje na výber farieb z fotografie

Aj nástrojov na výber farieb z fotografie existuje viacero. Populárny je Color Palette Generator od BigHugeLabs. Použila som už aj Color Palette Generator od Jeffa Minarda.

Najčastejšie ale vyberám farby z fotografie ručne, pomocou môjho obľúbeného ColorPix-u, a ktorom som tu na blogu už písala (ColorPix - nástroj na vyberanie farieb od ColorSchemer.com). Nástroj umožňuje označiť farbu pod kurzorom vašej myši a zobraziť jej RGB hodnotu (alebo CMYK hodnotu, atď).

Príklady farebných schém

Fotografie pre nasledujúce farebné schémy som stiahla z verejnej fotobanky www.sxc.hu.

Fialovo-zelená schéma kvetov:

Farebná schéma pre webstránku

Schéma večerného mesta:

Farebná schéma pre webstránku

Telová schéma dietaťa:

Farebná schéma pre webstránku

Schéma západu slnka:

Farebná schéma pre webstránku

Schéma z látky:

Farebná schéma pre webstránku

Schéma fliaš:

Farebná schéma pre webstránku

Schéma krava :):

Farebná schéma pre webstránku

Záver

Ako vidno, hľadanie farebných schém môže byť celkom zaujímavá činnosť. Pri počiatočnom stanovení hľadanej farebnej témy sa dajú nájsť krásne a použiteľné fotografie s najrôznejšími objektami. ;]

Aké nástroje na  máte nejaké tipy pre voľby farebných schém pre web stránky, dajte nám vedieť v komentároch.

Tento článok zahŕňa témy:
farby, schéma, farebná, schémy, farebnosť, web, stránka, farba, gradient, fotografia, foto, color, picker, colour, colorpix, paleta, farebná paleta

Komentáre (2)

pridať komentár


V komentároch môžete používať BB kód .

Komentár č. 1autor: Michal (web)5.5.2011, 13:21

Páči sa mi ako majú niektorí ľudia cit pre farby a celkovo webdizajn, napríklad aj tento blog je urobený dobre. Webdizajn a farby sú určite dôležitá vec. Ja osobne uprednostňujem jednoduchosť.

Komentár č. 2autor: Justína (web)5.5.2011, 13:24

Ďakujeme. ;]
Aj ja väčšinou preferujem jednoduchosť, teda v prípade, že zmyslom stránky je čítanie textu, ako na blogu.

Poraďte sa s nami o službách, ktoré potrebujete. My vám pripravíme konkrétnu cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

Chtěl bych vám poděkovat za vzornou spolupráci. S vytvořenými stránkami jsem osobně velmi spokojen a zejména jsem potěšen vaši rychlostí

Miroslav Červený
CIO .A.S.A. Česká republika