AlejTech/Blog/Prístupnosť a použiteľnosť webstránok
Prejsť na navigáciu

Prístupnosť a použiteľnosť webstránok

Prístupnosť a použiteľnosť webstránok

Štandardy prístupnosti webových stránok zabezpečujú prístupnosť informačno-komunikačných technológií pre čo najväčší počet ľudí, najmä používateľov s funkčnými obmedzeniami, starších ľudí a všetkých, ktorí môžu zaostať v rýchlom pokroku technológií vo všetkých oblastiach spoločnosti.

Cieľom zavedenia štandardov je napomôcť aktívnej účasti a integrácii osôb s postihnutím v spoločnosti. Používanie týchto štandardov podporuje prístupnosť aj v prípade nedostačujúceho hardvéru alebo softvéru. Splnenie povinných štandardov je bezpodmienečne nutné na to, aby znevýhodneným občanom boli dostupné informácie na webových stránkach.

Pravidlá prístupnosti pre internetové (webové) stránky sú bežnou súčasťou viacerých zahraničných legislatív. V USA sú známe pod názvom Section 508, Česká republika vydala Best Practice. Cieľom takýchto pravidiel je sprístupniť internetové stránky aj hendikepovaným užívateľom internetu, ktorí sú nejakým spôsobom znevýhodnení.
Snahou konzorcia W3C (World Wide Web Consortium) je dosiahnuť maximálnu prístupnosť webu aj pre zdravotne postihnuté osobyWeb Accessibility Initiative (WAI)

Európska komisia definuje webovú prístupnosť (Web Accessibility) ako „schopnosť osoby pristúpiť na web“. V podstate sa webové sídlo považuje za prístupné, ak ho môžu rovnako účinne používať nielen zdravé osoby, ale aj osoby zdravotne postihnuté. Obsah, funkcie a služby by mali byť prístupné pre maximálny okruh užívateľov, a to bez ohľadu na vek, zdravotné postihnutie alebo obmedzenia koncovej technológie užívateľa či prostredie.

Podľa Európskej komisiie bolo v EÚ v roku 2000 približne 37 miliónov zdravotne postihnutých osôb, pričom počet starších osôb neustále narastal. Hoci nie všetci používajú web, tým ktorí ho používajú je potrebné odstraňovať prekážky, s ktorými sa stretávajú pri prístupe na web.

Prístupné sídla sú použiteľné aj na slabších koncových počítačoch s pomalým prístupom na internet a dokonca aj pre osoby s bezdrôtovým prístupom. Veľa z techník, ktoré sa používajú na vytvorenie sídiel prístupných pre osoby zdravotne postihnutých, uľahčuje vytvorenie webových sídiel na používanie pomocou mobilných telefónov alebo osobných digitálnych asistentov PDA (personal digital assistant).

Snaha o lepšiu použiteľnosť webových stránok v porovnaní s klasickým prístupom vyžaduje ďalšie náklady. Podľa odhadov zvýšenie investícií do zlepšenia použiteľnosti webových stránok o 10% približne zdvojnásobuje ich využiteľnosť. Exaktné zistenie návratnosti investícií do lepšej použiteľnosti webových stránok v praxi je pomerne zložité. Cena projektu sa totiž porovnáva so zvýšeným a efektívnejším používaním týchto stránok a so spokojnosťou zákazníkov. Čo sa týka webových stránok zameraných na elektronický obchod, tento vzťah je ľahšie viditeľný vo zvyšovaní príjmov za predaj tovaru a služieb.

Prečo je prístupnosť webstránok dôležitá?

  • s prístupnosťou (web accessibility) sa zvýši použiteľnosť (web usability)
  • prístupná webstránka zníži dobu načítania stránky
  • prístupný web sa zobrazí omnoho vyššie vo výsledkoch vyhľadávania - SEO - optimalizácia pre vyhľadávače
  • prístupným webom si budujete vaše dobré meno
  • získate nových potenciálnych zákazníkov
  • web je kompatibilný s novými zobrazovacími technológiami
Tento článok zahŕňa témy:
prístupnosť, použiteľnosť, Web Accessibility, Web Usability, W3C, WAI

Komentáre (6)

pridať komentár


V komentároch môžete používať BB kód .

Komentár č. 1autor: shaggy (web)30.9.2009, 18:03

Ešte by to chcelo nejak podložiť tie tvrdenia z článku. Napríklad toto:
"prístupný web sa zobrazí omnoho vyššie vo výsledkoch vyhľadávania - SEO - optimalizácia pre vyhľadávače".

Existuje o tom nejaký dôkaz? Štatistika? Čokoľvek? Ja sa vsadím, že neexistuje a bez toho je to iba jeden z množstva výmyslov, ktoré som sa tu dočítal (prístupná webstránka zníži dobu načítania stránky, atď.).

Komentár č. 2autor: Justína30.9.2009, 21:19

V tomto pripade neviem, ako to kolega pri pisani myslel, azda mal na mysli so zvysujucou sa pristupnostou zvysovanie navstevnosti a naslednymi efektami (napr. linky) zvysovanie pozicie vo vyhladavacoch.

Vy mate dnes nejaky nevydareny den, alebo to ste od prirody taky zle naladeny? ;]

Komentár č. 3autor: shaggy (web)30.9.2009, 21:24

Nemám zlý deň, ani nie som zle naladený, ale nepáči sa mi, ak niekto píše bludy.

Komentár č. 4autor: Justína30.9.2009, 21:36

Isto, ani mne sa nepaci, ked niekto pise bludy, mam ale k diskusii a polemike o danych bludoch zda sa nejaky jemnejsi pristup. ;]

Komentár č. 5autor: Marián Kohn - Fidelis (web)8.9.2010, 13:19

to by nebol shaggy keby bol s niecim spokojny :-D

ale nie teraz vazne urcite sa bude lepsie umiestnovat vo vysledkoch vyhladavania s textovym obsahom, ktori je dostupny vsetkym, ako vo flashi zbuchany sice pekny, ale nepristupny web. Nezabudajme, ze roboti su ti najhendikepovanejsi pouzivatelia nasich stranok. A co sa tyka tek rychlosti je fakt, ze stranky pisane standardnymi technologiami sa nacitavaju rychlejsie, lebo napriklad externe css ci js subory akjo aj obrazky sa ulozia do cache prehliadaca a potom sa pri preklikavani po web sidle nacitavaju odtial. Takze autor mal pravdu hoci dalo by sa o tom diskutovat samozrejme, lebo nei je to jednoznacne. Ako hovorieva Radek Pavlicek: "přístupnost není černo-bílá". Takže tak a netreba byt hned "a priori" proti vsetkemu, co niekto druhy povie. Treba sa obcas aj zamysliet a az potom kritizovat a negovaty inych. :-)

Komentár č. 6autor: Justína (web)8.9.2010, 13:20

;]]

Poraďte sa s nami o službách, ktoré potrebujete. My vám pripravíme konkrétnu cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

Vďaka, že nám udržujete web v takej kvalite, v akej je. Myslím, že je to asi najlepší web, aký nadácia kedy mala!

Anna Jacková
Nadácia Milana Šimečku