AlejTech/Blog/Registrácia domény - ako na to
Prejsť na navigáciu

Registrácia domény - ako na to

Registrácia domény - ako na to

Príbeh na úvod 

99% ľudí, ktorí sa rozhodli vlastniť webovú stránku, začnú tým, že si zaregistrujú doménu.
Dôvodom väčšinou býva, že majú fantastický nápad na geniálny názov domény, a boja sa, že im ho/ju niekto uchmatne. Žiaľ, väčšinou tento výborný nápad majú iba oni, a teda tá uponáhľanosť je nezmyselná. Dokonca sa časom ukáže, že pre nich samých aj veľmi škodlivá.

Čo sa stane? Zadáte do vyhľadávača výraz „registrácia domény“. Vyberiete si prvú firmu, ktorá má najdrahšiu reklamu, prípadne si pozriete niekoľko konkurentov, a zaregistrujete si doménu u toho najlacnejšieho. Úplne ideálne „doména zadarmo“, ak si k nej rovno zoberiete nejaký webhostingový MAXI balíček, ktorý nikdy potrebovať nebudete, a doménu 5x preplatíte. Samozrejme, doménu máte bezplatne!

Tí slušnejší sa vás v prípade .sk domény opýtajú na váš SK-NIC ID. Iných to vôbec netrápi, len už rýchlo zaplaťte.

Ste šťastný, lebo váš originálny názov domény vám už nikto nevezme.

Teraz sa začnete obzerať po niekom, kto by vám tu webovú stránku alebo e-shop vytvoril. Ako si nájdete toho pravého, rozoberať nebudem :)

Na úvodnom stretnutí poviete, doménu už mám. A teraz to začne. Zrazu zistíte, že majiteľom domény nie ste vy, ale váš registrátor. „Ako je to možné? Veď som zadal svoje údaje!“

Prax

Situáciu popísanú vyššie zažívam denne:

 1. pri nových klientoch, ktorí stránku ešte nemajú, ale už majú doménu a super webhostingový balíček a kopec e-mailov k tomu 
 2. pri klientoch, ktorí chcú redizajnovať svoju starú web stránku, a zrazu zistia, že nie sú majiteľom domény. V tom lepšom prípade, je to ich registrátor, v tom horšom ich pôvodný webdizajnér, ktorý sa s nimi nebaví, lebo je urazený alebo už žije pol roka v Anglicku, a nemajú na neho žiadny kontakt.
 3. pri priateľoch, o ktorých som si myslel, že tomu rozumejú :) Teraz nedostanem od nich „like“ :) 
 4. pri vlastných klientoch, ktorých na to upozorním, urobia síce „AHA“, ale aj tak zaregistrujú doménu inde

Ako by to mohlo a malo byť

Skôr ako si zaregistrujete doménu, nájdite si niekoho, kto tomu rozumie. Nemusí to byť bratranec vášho suseda, čo už urobil 3 stránky pre svojho strýka. Myslel som tým niekoho, kto tomu rozumie :)

Ak už budete vedieť, čo chcete (či bude vaša stránka osobný súkromný web, blog, firemná prezentácia, e-shop), tak potom sa zamýšľajte nad názvom domény. Firmy vám poradia, aký je vhodný názov domény. O tom nabudúce :)

Potom sa rozmyslite, kde si doménu necháte zaregistrovať. Ono často ušetrené 4 eurá na doméne, nestoja za tie nervy počas celého a nasledujúcich rokov, kedy vám nejde stránka a e-maily. Niekedy to končí tak, že si musíte zaregistrovať inú doménu.

Ako si zaregistrovať doménu

Začneme slovenskou doménou, teda doménou s koncovkou .sk 

Ak sa vám nechce čítať „Pravidlá poskytovania menného priestoru v internetovej doméne SK“, tak stačí ovládať nasledujúcich niekoľko pojmov:

Majiteľ domény / Držiteľ domény / Užívateľ domény – práve toto by ste mali byť vy, ak chcete, aby tá doména bola naozaj vaša. Aby ste mohli napríklad zmeniť registrátora (keď sa odsťahuje do Anglicka alebo vás nejako inak naštve), aby ste mohli vykonávať zmeny, aby ste mali veci pod kontrolou (napríklad dostávali e-maily o stave vašej domény).
Toto dosiahnete jedine tak, že sa zaregistrujete na www.sk-nic.sk ako majiteľ, teda:

 1. kliknete vľavo hore na formulár F1 – Žiadosť o štatút užívateľa / Žiadosť o registráciu užívateľa 
 2. vyplníte celý tento formulár 
 3. uvedie v časti  „Oprávnení registrátori“ ID kódy firiem, ktoré chcete oprávniť k tomu, aby mohli na vaše meno a pre vás registrovať .sk domény Zistiť ID kódy môžete priamo na danej stránke, respektíve vám ho povie firma, s ktorou ste sa dohodli, že bude vaším registrátorom .sk domén.
 4. elektronickú žiadosť dáte odoslať
 5. vytlačíte si papierovú žiadosť
 6. potvrdíte ju podpisom, prípadne pečiatkou
 7. ak ste firma alebo živnostník, môžete priložiť výpis z obchodného registra
 8. ak ste fyzická osoba – nepodnikateľ, je potrebné overenie vášho podpisu u notára
 9. pošlete to poštou na adresu spoločnosti SK-NIC, a.s.

Automaticky vám bude po elektronickom odoslaní žiadosti pridelený TICKET – dočasný identifikátor, pomocou ktorého môže registrátor pre vás doménu zarezervovať (už vám ju nik nevezme). A po doručení písomnej žiadosti F1, bude táto zarezervovaná doména riadne zaregistrovaná.

Registrátor domény – firma, ktorá vám zabezpečí rezerváciu a registráciu domény, nastavenie DNS záznamov a správu DNS záznamov. Možno aj vytvorenie web stránky, nastavenie e-mailov a ďalšie služby. V skratke niekto, kto sa postará o to, aby vaša doména fungovala a plnila to, čo od nej očakávate. 

Môže sa stať, že registrátor domény, poskytovateľ e-mailov a prevádzkovateľ webovej stránky je ten istý človek – tá istá firma. Ale rovnako je možné, že toto pre vás robia tri nezávislé subjekty.

Rovnako sa môže stať, že vám niekto tvrdí, že je registrátorom vašej domény, a pritom je ním iná firma.

Ak už tomu vôbec nerozumiete, a chcete vedieť ako je na tom tá vaša doména, tak mi napíšte na domeny@alejtech.eu. Alebo sa opýtajtev komentároch pod týmto článkom :) 

Ak chcete doménu .eu

Registrátorov domén s koncovkou .eu je menej. Môže za to, ako už z názvu koncovky vyplýva, kopec nezmyselných pravidiel jednej inštitúcie :) Aj .eu doménu by ste však mali mať zaregistrovanú tak, aby ste boli jej majiteľom vy, a nie váš webdizajnér, sused alebo nejaká tretia firma. Trvajte na tom, aby firma, u ktorej si dávate .eu doménu zaregistrovať, to urobila na vaše meno.

Vtedy sú dôležité anglické pojmy ako registrant – majiteľ/držiteľ domény a registrar – registrátor.

Viac informácií na www.eurid.eu

Ak chcete doménu .com

Nielen, že je to najrozšírenejšia doména na svete a prakticky už žiadne zmysluplné slovo nie je v .com doméne voľné, ale je aj asi najviac registrátorov tejto domény. Každopádne platí to isté ako pri .eu doménach. Trvajte na tom, aby bola doména zaregistrovaná na vaše meno alebo firmu.

Ak chcete doménu .biz, .org, .net, .hu, .pl, .cz, atď.

Ak chcete byť majiteľom akejkoľvek inej domény, trvajte na tom, aby ju registrátor zaregistroval na vaše meno.

V niektorých prípadoch to môže byť problém, lebo napríklad aj .sk doménu môže vlastniť iba:

 • právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky
 • fyzická osoba, ktorá je občanom Slovenskej republiky, dovŕšila 18 rokov veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky
 • fyzická osoba, ktorá je podnikateľom v zmysle § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka

Takže, ak sa česká firma rozhodne vlastniť .sk doménu, tak to vlastne nie je možné. A tento problém môže byť aj opačný pri niektorých iných štátoch.

A niekedy tento problém môže byť len vymyslený, lebo tomu niekto nerozumie. Informácie si zisťujte vždy z viacerých zdrojov :) 

Tento článok zahŕňa témy:
registrácia domény, majiteľ, držiteľ, registrátor, správca, admin, doména, sk-nic, id, registrant, registrar, domain

Komentáre (6)

pridať komentár


V komentároch môžete používať BB kód .

Komentár č. 1autor: Peter7.8.2017, 17:15

Chcem sa opýtať na situáciu, kedy som si prednedávnom overoval dostupnosť domény, no nakoľko som čakal na vybavenie s.r.o. doménu som si neregistroval (chcel som si náklady dať fakturovať na firmu), po zapísaní do obchodného registra a skôr ako mi boli doručené papiere z daňového úradu si "dorefresh" registrovalo moju doménu, pričom mi okamžite zaslali ponuku na správu alebo odkúpenie domény. Je možné s tým niečo urobiť alebo mám čakať kým im vyprší platnosť ? Pripadá mi to ako praktika podvodných spoločností, ktoré zneužívajú informácie a následne sa od Vás takýmto podvodným spôsobom snažia získať peniaze. Ďakujem za reakcie :)

Komentár č. 2autor: Matúš9.8.2017, 10:50

Áno, sú to praktiky podvodných spoločností. Po zápise firmy v živnostenskom prípadne obchodnom registri zaregistrujú doménu podľa názvu spoločnosti na seba, a potom vám ju ponúknu na predaj. Skúste sa obrátiť na SK-NIC, že sa jedná o názov domény s názvom vašej spoločnosti. Predpokladám ale, že budú vyžadovať zápis ochrannej známky, ap.
Doménu odporúčam zaregistrovať pred podaním na živnostenský úrad, môžete si ju zaregistrovať ako fyzická osoba na svoje meno, neskôr prepísať na firmu. Prípadne skúste iný názov domény, prípadne inú koncovku ako ".sk"
Čo sa týka nákladov spojených so založením firmy, sú daňovo uznateľné.
Viac info napríklad tu: https://podnikam.webnoviny.sk/je-mozne-uplatnit-vydavky-pred-zalozenim-zivnosti-alebo-s-r-o-do-nakladov/

Komentár č. 3autor: Juraj21.8.2017, 23:22

v časti ,,Oprávnení registrátori,, - musím sa s registrátorom vopred dohodnúť či ho môžem vo formulári uviesť alebo si môžem zvoliť hocikoho zo zoznamu? Aká je doba platnosti prideleného identifikátora? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Komentár č. 4autor: Tomáš18.9.2017, 9:30

Je dobré sa vopred sa dohodnúť s registrátorom, nakoľko nie každý registrovaný registrátor túto činnosť aj naďalej vykonáva. Každý registrátor však vie doplniť do vášho zoznamu oprávnených registrátorov, aj seba dodatočne, čo musíte potvrdiť následne aj Vy*. Principiálne však platí, že si môžete zvoliť hocikoho.
Identifikátor sa prideľuje na základe uzatvorenia rámcovej zmluvy medzi Vami a SK-NIC a je na dobu neurčitú.
*Súčasný SK-NIC však od 1.9.2017 prechádza na nové pravidlá fungovania a niektoré operácie (hádam všetky) už budú fungovať elektronicky a nie papierovo, ako tomu bolo do teraz. O zmenách si môžete prečítať na https://zmeny.sk-nic.sk/ .

Komentár č. 5autor: Lenka5.11.2019, 15:07

Chcem sa opytat, ci je mozne zaregistrovat domenu, ak este nemam registratora. Myslim tym, ze nemam koho uviest ako registratora vo formulari, pretoze domenu planujem spustit mozno az o rok-dva. Je toto mozne? Nerada by som prisla o nazov, ak uz bude obsadeny. Dakujem.

Komentár č. 6autor: Matúš (web)6.11.2019, 12:04

Dobrý deň,
ak máte záujem o zaregistrovanie domény, aby vám ju nikto "nezobral", môžete kontaktovať registrátora domény, aby ju zaregistroval na vaše meno.
Môžeme to urobiť aj my, ďakujem.

Poraďte sa s nami o službách, ktoré potrebujete. My vám pripravíme konkrétnu cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

Výborná a profesionálna spolupráca, ktorej výsledkom je naša nová webstránka a čo je najdôležitejšie, noví klienti, získaní priamo z webu.

Ing. Anna Letková
INŽINIERSKE SLUŽBY, spol. s r. o.